Missade du BOS seminarium ”Holländska sjukan på spelmarknaden”? Ingen fara, vi lägger nu ut seminariet i efterhand så att alla kan ta del av det online.

Branschföreningen för Onlinespel – BOS – bjöd den 23 maj in till ett seminarium för att diskutera den nederländska omregleringen av spelmarknaden, och hur de på några få år kunde spela bort halva sin spelmarknad till illegala aktörer. Vad hände egentligen i Holland? Vad skulle det innebära för Sverige om även vi hamnar där, sett ur ett folkhälsoperspektiv? Hur undviker vi att hamna där?

  • Rådgivaren Peter-Paul de Goeij presenterade under seminariet berättelsen om den holländska sjukan på spelmarknaden. de Goeij har en bakgrund som direktör på den holländska spelbranschföreningen NOGA.
  • Därefter följde ett panelsamtal om vägen framåt för den svenska spelmarknaden. Panelen bestod av Madeleine Tügel, ordförande Spelberoendes Riksförbund, Pontus Lindwall, vd Betsson samt Peter-Paul de Goeij, Quod Bonum.

Ta del av seminariet i efterhand