Gustaf Hoffstedt: ”All kraft måste läggas på att få till det spelfuskbrott som riksdagen ska besluta om”

Med anledning av Jens Littorins och Magnus Svennungssons bok om matchfixning skrev Branschföreningen för Onlinespels generalsekreterare den 27 mars en debattartikel på dagensjuridik.se.

I debattartikeln skriver Hoffstedt att det är i de högre serierna i herrfotbollen som problemet är som störst och att det typiska sättet att spela på fixade matcher är att lägga sitt vad hos ett spelbolag utanför EU:s kontroll, vanligen i Asien.

Hoffstedt lyfter fram att all kraft bör riktas mot att säkra införandet av det spelfuskbrott som riksdagen sannolikt beslutar om senare i vår. I skrivande stund är matchfixning i sig alltså inte ens ett brott, men förhoppningsvis får vi en ändring på det redan i år.

Vidare skriver Hoffstedt att samarbetet mot matchfixning ytterligare bör utvecklas, inte enbart mellan spelbolagen och de rättsvårdande myndigheterna, utan också tillsammans med idrottsrörelsen.

Debattartikeln finns att läsa i sin helhet på dagensjuridik.se